Dodatek specjalny
 
Partnerzy:
Patronujemy:
Studia Podyplomowe
RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA I CONTROLLING
Nowoczesne systemy oparte na technologii informatycznej

Artykuły » Praktyka » 6/2008

CIT: Likwidacja towarów

Jacek Węsierski
Tekst pochodzi z numeru: 6/2008

Pytanie:

W listopadzie sporządzono protokoły zniszczenia i likwidacji towarów na skutek trwałych uszkodzeń mechanicznych, długiego okresu składowania, co wpłynęło na zmianę właściwości fizycznych (akumulatory, uszczelki itp. części zamienne do maszyn). Towary nie nadają się do dalszej eksploatacji. Uszkodzony towar oddano do utylizacji (posiadamy protokół przekazania odpadu). Kwota towarów przekazanych do utylizacji i zniszczenia to ok. 250 000 zł. W poprzednich latach robiony był odpis aktualizujący na towary, zalegające w magazynie powyżej roku, który oczywiście nie stanowił kosztu uzyskania przychodu, ale nie robiono likwidacji towarów niepełnowartościowych. Moje pytanie brzmi: czy posiadając dokumentację w postaci protokołów i karty przekazania do firmy zajmującej się utylizacją podpisanych przez komisję i zarząd, mogę ująć w kosztach stanowiących koszt uzyskania przychodu wartość likwidowanych towarów?

Odpowiedź:

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że przepisy ustaw o podatku dochodowym nie odnoszą się do strat w środkach obrotowych. Jednak generalnie organy podatkowe dopuszczają możliwość zaliczenia takich strat do kosztów podatkowych. Jak wskazano w piśmie Ministerstwa Finansów z 26.4.2001 r., nr PB 3-MD-289-8214-35/2001: „z obowiązujących przepisów […] nie wynika, aby straty w środkach obrotowych należało a priori wykluczyć z kosztów uzyskania przychodów, a zatem co do zasady straty te mogą być uznane za koszty podatkowe, jednak­że każdy przypadek i każde tego rodzaju zdarzenie gospodarcze należy rozpatrywać i oceniać indywidualnie jako konkretny przypadek z uwzględnieniem okoliczności faktycznych badanej sprawy […]. Co do zasady poniesienie wydatków na nabycie środków obrotowych, np. towarów handlowych, materiałów, opakowań, ma na celu osiągnięcie przychodów. Wobec tego straty w tych środkach obrotowych, powstające w trakcie normalnego i racjonalnego działania podatnika (np. właściwie udokumentowane ubytki naturalne), oraz straty powstałe w wyniku zdarzeń losowych (np. kradzieży) przy uznaniu ich za koszty uzyskania przychodów powinny być uwzględniane w rachunku podatkowym”.

Podobnie w powyższej kwestii [...]

Cena artykułu: 2 zł
Dostęp do pełnych tekstów mają zalogowani Użytkownicy, których stan konta jest conajmniej równy cenie tego artykułu.
 
NOWOŚĆ - teraz doładowanie konta już od 10 zł! Szczegóły »»
Dostęp na 12 godzin do niniejszego artykułu można także wykupić za pomocą SMS-a.

Wyślij SMS o treści AP.BECK2 (UWAGA - pamiętaj o kropce i DUŻYCH LITERACH) na nr 72068. Koszt SMS-a: 2 zł + VAT (2,44 zł brutto). Zwrotnym SMS-em otrzymasz kod dostępu, aktywny przez 12 godzin od momentu zalogowania. Wpisz go w poniższy formularz i zatwierdź:
Kod:
Usługa działa w sieciach operatorów: Plus GSM, Era, Orange, Play. Własciciel serwisu: Wydawnictwo C.H. Beck. Płatności SMS obsługuje dotpay.pl.

Wszelkie uwagi i reklamacje prosimy przesyłać na adres: eprenumerata@beck.pl
« powrót
Spodobał ci się ten artykuł?
Podziel się nim na Facebooku:


do góry