Dodatek specjalny
 
Partnerzy:
Patronujemy:
Studia Podyplomowe
RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA I CONTROLLING
Nowoczesne systemy oparte na technologii informatycznej

Artykuły » Praktyka » 11/2007

Wniesienie nieruchomości gruntowej aportem do spółki z o.o.

Jacek Węsierski
Tekst pochodzi z numeru: 11/2007

Pytanie:

Moja spółka z o.o. chce wnieść do innej spółki z o.o. posiadaną przez siebie nieruchomość gruntową w zamian za udziały w tej spółce. Grunt ma być wykorzystany na potrzeby związane z budownictwem mieszkaniowym. W związku z tym pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące sposobu rozliczenia tej transakcji, w szczególności dotyczące rozliczenia dochodu spółki ze zbycia (poprzez wniesienie aportem) nieruchomości gruntowej oraz tego, czy konieczne będzie skorygowanie VAT odliczonego przy zakupie tej nieruchomości 3 lata temu. Czy spółka, do której wniesiono aport w formie nieruchomości gruntowej, może rozliczyć w kosztach podatkowych wartość tego gruntu w momencie sprzedaży wybudowanych lokali mieszkalnych wraz z odpowiednimi udziałami w gruncie?

Odpowiedź:

Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziałów ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać zarówno przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Zasadę tę stosuje się odpowiednio przy podwyższeniu kapitału zakładowego. Podkreślić przy tym należy, że przepisy Kodeksu spółek handlowych odnoszące się do spółki z o.o. nie przewidują obowiązku wyceny wkładu niepieniężnego (w tym przypadku nieruchomości gruntowej) przez biegłego, jak ma to miejsce w przypadku spółki akcyjnej. Nie zmienia to jednak faktu, że dla celów ustalenia wartości aportu należy przyjąć zbywczą wartość wkładu, czyli wartość, jaką można otrzymać za niego w momencie wnoszenia aportu do spółki. Generalnie przyjmuje się, że wartością zbywczą jest wartość rynkowa aportu. Ponieważ przedmiotem wkładu niepienięż­nego jest nieruchomość gruntowa, dla ustalenia wartości zbywczej tego wkładu warto poddać go wycenie dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Nie jest to jednak obowiązek wspólnika wnoszącego tego rodzaju aport. Dobrowolne sporządzenie wyceny będzie jednak istotne przy rozliczaniu transakcji wniesienia aportu pod względem podatkowym.

Podkreślić należy, że na gruncie podatku dochodowego objęcie udziałów w spółce z o.o. w zamian za nieruchomość gruntową spowoduje powstanie przychodu po stronie podmiotu wnoszącego aport. Przychodem w tej sytuacji będzie nominalna wartość objętych udziałów. Momentem powstania tego przychodu jest dzień wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego nowo powstałej spółki z o.o. bądź – w przypadku gdy dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego spółki już istniejącej – przychód powstaje z chwilą wpisu do KRS tego podwyższenia kapitału.

Warto przy tym wskazać, że wyłącznie w przypadku gdy udziały zostaną objęte w zamian za wkład pieniężny lub wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie spowoduje to obowiązku odprowadzenia podatku w chwili objęcia udziałów.

Dochodem, który trzeba będzie opodatkować według stawki 19%, będzie kwota [...]

Cena artykułu: 5 zł
Dostęp do pełnych tekstów mają zalogowani Użytkownicy, których stan konta jest conajmniej równy cenie tego artykułu.
 
NOWOŚĆ - teraz doładowanie konta już od 10 zł! Szczegóły »»
Dostęp na 12 godzin do niniejszego artykułu można także wykupić za pomocą SMS-a.

Wyślij SMS o treści AP.BECK5 (UWAGA - pamiętaj o kropce i DUŻYCH LITERACH) na nr 75068. Koszt SMS-a: 5 zł + VAT (6,1 zł brutto). Zwrotnym SMS-em otrzymasz kod dostępu, aktywny przez 12 godzin od momentu zalogowania. Wpisz go w poniższy formularz i zatwierdź:
Kod:
Usługa działa w sieciach operatorów: Plus GSM, Era, Orange, Play. Własciciel serwisu: Wydawnictwo C.H. Beck. Płatności SMS obsługuje dotpay.pl.

Wszelkie uwagi i reklamacje prosimy przesyłać na adres: eprenumerata@beck.pl
« powrót
Spodobał ci się ten artykuł?
Podziel się nim na Facebooku:


do góry